Nowe zalecenia dla podróżujących w regiony krążenia dzikiego wirusa polio
Światowy program eradykacji polio zmierza ku końcowi. Tylko trzy kraje na świecie borykają się z rodzimymi zakażeniami wywoływanymi dzikimi szczepami wirusa polio (kraje endemiczne: Pakistan, Afganistan, Nigeria). W ostatnich latach ma jednak miejsce niekorzystne zjawisko rozprzestrzeniania się wirusa polio do krajów wcześniej uznanych za wolne od tego wirusa, często także posiadające populację o niskim poziomie zaszczepienia. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia publicznego i może niekorzystnie wpłynąć na realizację światowego programu eradykacji polio.
W związku z zaistniałą sytuacją Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała nowe zalecenia dla podróżnych wyjeżdżających lub powracających z regionów krążenia dzikiego wirusa polio. Kraje wymieniane przez WHO to: Afganistan, Kamerun, Etiopia, Gwinea Równikowa, Irak, Izrael, Nigeria, Pakistan, Somalia i Syria. Zostały one podzielone na dwie grupy, pierwsza grupa, to kraje z których rozprzestrzenia się wirus polio: Pakistan, Kamerun i Syria. Druga grupa, to kraje w których występuje wirus polio, ale nie rozprzestrzenia się do innych krajów: Afganistan, Etiopia, Gwinea Równikowa, Irak, Izrael, Nigeria, Somalia.
Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, wszystkie osoby udają się w regiony krążenia dzikiego wirusa polio, powinny otrzymać szczepionkę inaktywowaną przeciw wirusowi polio (IPV). Odstęp pomiędzy podaniem szczepionki a datą planowanego powrotu nie powinien być dłuższy niż 12 miesięcy.
Wszystkie osoby które mieszkają lub przebywają dłużej niż 4 tygodnie w jednym z 10 wyżej wymienionych krajów i planują wyjazd z tego kraju powinny otrzymać szczepionkę przeciw polio (OPV- doustną lub IPV- inaktywowaną) nie później niż 4 tygodnie przed wyjazdem i nie wcześniej niż 12 miesięcy przed datą wyjazdu z tego kraju.
Osoby, które muszą pilnie opuścić kraj, w którym nadal ma miejsce krążenie dzikiego wirusa polio, powinny otrzymać szczepionkę najpóźniej w dniu wyjazdu, chyba że wcześniej otrzymały szczepionkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Każdy osoba powracająca lub wyjeżdżająca w rejon krążenia dzikiego wirusa polio powinna posiadać dowód szczepień w postaci Międzynarodowej Książeczki Szczepień, tzw. Żółtą Książeczkę.
Mieszkańcy Unii Europejskiej, którzy nie są zaszczepieni, lub nie są w pełni zaszczepieni, lub nie są pewni swojego statusu zaszczepienia powinni skonsultować się lekarzem lub udać się do punktu szczepień (w Polsce do Certyfikowanego Centrum Medycyny Podróży).
W czasie pobytu w jednym z 10 krajów wymienionych przez WHO zalecana jest szczególnie ścisła higiena rąk oraz mycie i obieranie surowych warzyw i owoców przed zjedzeniem
Źródło: aktualności ze strony ECDC;
Przygotowała: dr Magdalena Wieczorek, Zakład Wirusologii Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego- PZH