Brak związku pomiędzy szczepionką BCG a astmą u dzieci
Wyniki kanadyjskich badań epidemiologicznych potwierdzają brak związku pomiędzy szczepionką BCG a astmą u dzieci.
Astma u dzieci pozostaje poważnym problemem zdrowia publicznego. Dotychczas nie poznano dokładnych mechanizmów działania układu odporności w związku z rozwojem astmy u dzieci. Niektóre badania wskazują jednak, że szczepionka BCG stosowana w profilaktyce ciężkich postaci gruźlicy może mieć działanie ochronne w przypadku astmy u dzieci. Dotychczas to były wyłącznie hipotezy, znaliśmy badania które to potwierdzały oraz takie które wskazywały na odwrotną zależność.
Badacze z uniwersytetu INRS w Québec (Kanada) przeprowadzili największe z dotychczasowych badanie epidemiologiczne, które nie potwierdziło związku pomiędzy podaniem szczepionki BCG a występowaniem astmy u dzieci. Analiza objęła ponad 76 tys. pacjentów w latach 1974-1994. Wyniki badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie American Journal of Epidemiology.
Obecnie w Kanadzie nie prowadzi się powszechnych szczepień przeciw gruźlicy, dlatego możliwość wykorzystania i opracowania danych z archiwalnych rejestrów z kampanii szczepień prowadzonej w przeszłości jest niezwykle użyteczna w badaniach epidemiologicznych. Wcześniej podobna analiza z kampanii szczepień prowadzonych w latach 1956-1974 została opublikowana w czasopiśmie Vaccine.
Autorzy nowego badania podkreślają, że jest ono niewątpliwie największym i najpełniejszym podejściem do badania związku między szczepieniami BCG a astmą. Zdaniem autorów badania nadszedł czas, aby poszukać czynników determinujących rozwój astmy i jej zapobieganie.
Źródło:
Mariam El-Zein, Florence Conus, Andrea Benedetti, Dick Menzies, Marie-Elise Parent, Marie-Claude Rousseau. Association Between Bacillus Calmette-Guérin Vaccination and Childhood Asthma in the Quebec Birth Cohort on Immunity and Health. American Journal of Epidemiology, 2017; 186 (3): 344.