ECDC zaleca sprawdzenie statusu naszych szczepień przed wyjazdem na wakacje
W krajach UE/EOG wciąż odnotowuje się wzrost zachorowań na odrę. W kilku krajach UE nadal występują epidemie/ogniska odry. Stąd też ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej jest aby każdy był zaszczepiony dwiema dawkami szczepionki przeciw odrze. Zapewni to ochronę dla każdego z nas oraz naszych najbliższych w czasie wakacji.
Zgodnie z raportem ECDC z dnia 12 czerwca 2018 r. największą liczbę zachorowań na odrę w 2018 r. odnotowywano w Rumunii (3 284), Francji (2 306 ), Grecji (2 097) i Włoszech (1 258). Dwadzieścia pięć osób w 2018 r. zmarło z powodu odry. Dodatkowo w 2018 r. w Anglii i Walii występują zachorowania epidemiczne, w tym 1 346 potwierdzonych przypadków odry.
Więcej szczegółowych danych można znaleźć w bieżących raportach ECDC oraz miesięcznych raportach ECDC na temat sytuacji epidemiologicznej odry i różyczki, które podsumowują oficjalne dane z nadzoru epidemiologicznego odry uzyskiwane z poszczególnych krajów europejskich. W celu zapewnienia ochrony osób najbardziej narażonych na ciężkie powikłania i zgony z powodu odry (np. niemowląt czy osób z zaburzeniami odporności, które z racji przeciwwskazań nie mogą być szczepione), konieczne jest utrzymanie stanu zaszczepienia populacji dwiema dawkami szczepionki przeciw odrze na poziomie 95%.
Obecna sytuacja epidemiologiczna odry wynika z niedostatecznego wskaźnika stanu zaszczepienia przeciw odrze w wielu krajach UE/EOG. Zgodnie z danymi WHO z 2016 r. tylko w 5 krajach wskaźnik stanu zaszczepienia przeciw odrze po podaniu dwóch dawek szczepionki wynosi co najmniej 95%.
Źródło:
ECDC: Check your vaccination status before the holiday season, 12 Jun 2018.