Epidemia odry na Samoa: zamknięto szkoły, planowane są obowiązkowe szczepienia
Na Samoa (państwo Oceanii) ogłoszono stan zagrożenia z powodu epidemicznego rozprzestrzeniania się odry w całym kraju. Do tej pory odnotowano 6 zgonów i 700 zachorowań. Zamknięto wszystkie szkoły a na Uniwersytecie Samoa zaplanowane egzaminy zostały odłożone na czas nieokreślony. Rząd Samoa przedstawił plany wprowadzenia obowiązkowego programu szczepień przeciw odrze, ponieważ niski wskaźnik szczepień spowodował zaostrzenie epidemii.
Według danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2018 r. zaledwie 40% dzieci na Samoa zostało zaszczepionych pierwszą dawką szczepionki przeciw odrze i tylko 28% otrzymało drugą dawkę. Pięć lat wcześniej, odnotowano najwyższy stan zaszczepienia- około 99% dzieci było zaszczepiona przynajmniej 1 dawką szczepionki. Dla porównania, najwyższy stan zaszczepienia w kraju odnotowano w 2013 roku, kiedy to około 99% dzieci było zaszczepionych przynajmniej 1 dawką szczepionki.
Niski poziom zaufania do szczepień został przynajmniej częściowo spowodowany tym, że rok wcześniej program szczepień na Samoa został na krótko zawieszony z powodu zgonu dwójki dzieci, które zmarły krótko po szczepieniu. W późniejszym dochodzeniu wykazano, że powodem zgonów nie była sama szczepionka, ale nieprawidłowy sposób jej podania przez pielęgniarkę. Wydarzenie to miało jednak dramatyczny wpływ na akceptację szczepień i skutkowało zmniejszeniem stanu zaszczepienia wśród dzieci.
Ostatnia epidemia odry na Samoa pokazuje nam, jak ważne jest, aby programy szczepień za pomocą szczepionek ratujących życie, docierały do dzieci na całym świecie- powiedział Robin Nandy, odpowiedzialny za prowadzenie szczepień w UNICEF. Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że liczba przypadków odry na świecie dramatycznie wzrosła w 2019 roku. Odra w dowolnym miejscu jest zagrożeniem dla dzieci na całym świecie, dlatego musimy jak najlepiej wykorzystać bezpieczne i skuteczne szczepionki przeciw odrze, jakie mamy do dyspozycji- powiedział dr Nandy.
Epidemia odry na Samoa jest związana ze wzrostem zachorowań odnotowanych w skali globalnej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku na świecie zgłoszono ponad 364 000 przypadków zachorowań – w porównaniu do zaledwie 129 000 w 2018 r. W Europie cztery kraje, w tym Wielka Brytania, straciły status kraju wolnego od odry. Jednak to Demokratyczna Republika Konga, kraj walczący również z Ebolą, doświadczył największej epidemii odry. Do tej pory zmarło tam ponad 3 600 dzieci i odnotowano około 184 000 zachorowań.
Eksperci podkreślają, że obserwowany wzrost zachorowań na odrę na świecie ma bezpośredni związek z niskimi wskaźnikami stanu zaszczepienia wynikającymi z braku zaufania do szczepień oraz słabym dostępem do podstawowej opieki medycznej.
Z analizy epidemiologicznej wynika, że tą największą od dwóch dekad epidemię na Samoa zapoczątkował turysta z Nowej Zelandii.
Jacinda Ardern, premier Nowej Zelandii, powiedziała, że jej kraj wysyła na Samoa zespół medyczny oraz szczepionki, aby pomóc tamtejszym służbom w walce z epidemią.