Czy można zamiennie stosować szczepionki przeciw krztuścowi różnych producentów?
Szczepienie przeciw błonicy tężcowi i krztuścowi jest realizowane szczepionką DTP, która zawiera:
- całokomórkowy składnik krztuścowy (wchodzi w skład szczepionki DTwP)
- lub bezkomórkowy składnik krztuścowy (wchodzi w skład szczepionki DTaP, DTaP-IPV lub szczepionek wysokoskojarzonych 5 w 1 i 6 w 1).
Schemat szczepienia podstawowego szczepionką DTP dziecka do dwóch lat obejmuje łącznie podanie 4 dawek szczepionki.
Szczepionkę całokomórkową przeciw krztuścowi (DTwP) (szczepionka bezpłatna) można na każdym etapie cyklu szczepienia podstawowego u dziecka do 2 lat zastąpić dowolną szczepionką zawierającą bezkomórkowy składnik przeciw krztuścowi (DTaP).
Rozpoczynając szczepienie podstawowe szczepionką bezkomórkową DTaP (lub szczepionkami wysokoskojarzonymi zawierającymi DTaP), cały schemat szczepienia należy dokończyć szczepionką tego samego producenta. Jest to związane z różnicami w składzie antygenowym składnika krztuścowego w szczepionkach DTaP poszczególnych producentów.
W uzasadnionych przypadkach, np. niedostępności szczepionki czy braku informacji jaki preparat stosowano wcześniej, można zmienić szczepionkę na szczepionkę o najbardziej zbliżonym składzie do szczepionki wyjściowej.
Na każdym etapie realizacji podstawowego schematu szczepień można powrócić do szczepionki DTwP, bez wpływu na skuteczność szczepienia.
W Polsce na rynku są dostępne:
- preparat 1 producenta zawierający DTwP,
- preparat 1 producenta zawierający DTaP,
- preparat 1 producenta zawierający DTaP-IPV,
- preparaty 2 producentów- 5 składnikowe,
- preparaty 2 producentów- 6 składnikowe.