Gdzie można zrealizować zaległe szczepienie przeciw gruźlicy?
Zaległe szczepienie przeciw gruźlicy powinna przeprowadzić przychodnia POZ, a jeśli z jakichś powodów nie może, powinna pomóc rodzicom w znalezieniu innego miejsca, np. poradni, z którą uzgodni realizację tych szczepień w ramach danego ZOZ-u czy NZOZ-u, ew. Poradni udzielającej konsultacji specjalistycznych z zakresu szczepień ochronnych, jeżeli oprócz konsultacji realizuje również szczepienia (niektóre poradnie udzielają konsultacji, nie realizują natomiast szczepień).
Szczepienia przeciw gruźlicy przeprowadzane są głównie w oddziałach noworodkowych, ponieważ zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych szczepienie to powinno być wykonane po urodzeniu, przed wypisaniem dziecka ze szpitala.
Szczepienie wychwytujące dzieci, które nie zostały zaszczepione po urodzeniu w szpitalu, należy wykonać w możliwie najwcześniejszym terminie. Szczepienie to należy uzupełnić w ramach szczepień obowiązkowych (bezpłatnych) do ukończenia 15 roku życia. Szczepienia wychwytujące, podobnie jak inne szczepienia obowiązkowe, powinny być przeprowadzone w przychodni POZ, sprawującej opiekę profilaktyczną. Szczepionka przeciw gruźlicy, podobnie jak inne szczepionki zakupione z budżetu państwa, jest dostępna i dystrybuowana przez Inspekcję Sanitarną do przychodni realizujących szczepienia na podstawie umowy z NFZ (przychodnia POZ odbiera szczepionki na podstawie zapotrzebowania z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej).
Spotykane czasami w praktyce problemy z realizacją szczepień wychwytujących mogą wiązać się z tym, że jest to jedyne szczepienie podawane śródskórnie, a dodatkowo szczepionka dostępna jest w postaci preparatu wielodawkowego. Nie ma jednakże żadnych formalnych przeszkód, żeby szczepienie przeciw gruźlicy, zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi (i umową z NFZ, tzn. dla pacjenta bezpłatnie), zostało przeprowadzone w przychodni POZ, sprawującej opiekę profilaktyczną. Natomiast w przypadku wystąpienia wątpliwości, dotyczących kwalifikacji dziecka do szczepienia, można zasięgnąć konsultacji w Poradni udzielającej konsultacji specjalistycznych z zakresu szczepień ochronnych i postępować zgodnie z jej wytycznymi.
Więcej informacji:
- Lista Poradni udzielających konsultacji specjalistycznych z zakresu szczepień ochronnych dostępna na stronie Medycyny Praktycznej/Szczepienia. Uwaga: Lista poradni obejmuje również Konsultacyjną Poradnię Szczepień dla Dzieci z Grup Podwyższonego Ryzyka w Warszawskim Szpitalu dla Dzieci, ul. Kopernika 43, 00-328 Warszawa, poradnia ta świadczy usługi konsultacyjne, ale obecnie nie realizuje szczepień (szczepienia konsultowanych dzieci realizowane są w poradniach POZ na podstawie jej zaleceń).
- Wysocki J. Jakie są zasady uzupełniania szczepień przeciwko gruźlicy? Medycyna Praktyczna Szczepienia. 13.03.2017.