Pojedyncza dawka szczepionki przeciw cholerze chroni przed epidemią
Zabite doustne szczepionki przeciw cholerze (OCV) są częścią standardowego postępowania profilaktycznego w przypadku zagrożenia wystąpienia epidemii cholery. WHO zalecała dotychczas podanie szczepionki w schemacie 2 dawek. Ostatnie badania pokazują, że podanie pojedynczej dawki szczepionki w czasie epidemii zapewnia krótkotrwałą ochronę podobną do tej, którą obserwujemy po podaniu dwóch dawek szczepionki.
W lutym 2016 r. w Lusace w Zambii, po 4 latach przerwy wróciła epidemia cholery. W krótkim czasie, w kwietniu 2016 r. wdrożono tam akcję szczepień. Szczepieniami objęto 500 000 osób, którzy byli najbardziej narażeni w czasie epidemii (populacja ponad 2 miliony osób). Ze względu na niewystarczające zapasy szczepionek na rynku Ministerstwo Zdrowia przy wsparciu Médecins sans Frontières oraz WHO wprowadziło 1 dawkę szczepionki w celu szybkiego stłumienia epidemii cholery. W grudniu 2016 r. kiedy na rynku dostępnych było więcej szczepionek przeciw cholerze, zdecydowano się na kolejną akcję szczepień oraz podanie drugiej dawki szczepionki osobom z grup ryzyka.
Przeprowadzone badanie kliniczno-kontrolne, pozwoliło na ilościowe oszacowanie efektywności szczepionki podawanej w schemacie 1 dawki. Badania prowadzono w kwietniu-czerwcu 2016 r. Wskazano, że podanie w czasie epidemii 1 dawki szczepionki zapewnia krótkotrwałą ochronę podobną do ochrony po podaniu 2 dawek szczepionki. Cholerę potwierdzano laboratoryjnie w próbkach kału metodą hodowli bakterii oraz metodą PCR. Badano 66 osób z potwierdzoną cholerą oraz 330 osób z dopasowaną grupą kontrolną. Jedna dawka szczepionki zapewniała wystarczającą ochronę, tak w grupie badanej jak i dostosowanej grupie kontrolnej (efektywność 88,9% (95%: 42,7- 97,8).
Uzyskane wyniki potwierdzają skuteczność szczepienia z wykorzystaniem pojedynczej dawki szczepionki w czasie epidemii w środowisku niskiej ekspozycji na cholerę taką jak ta w Lusace oraz na terenie Afryki Subsaharyjskiej, gdzie występuje zdecydowanie większa ekspozycja na cholerę, ponieważ wieloletnie okresy ciszy są przerywane wybuchami epidemii.
Badania są kontynuowane aby określić właściwości ochronne szczepionki podawanej jako 1 dawka u dzieci i osób które wcześniej nie były narażone na ekspozycję i zachorowanie. Badacze wskakują, że czas ochrony poszczepiennej po podaniu pojedynczej dawki szczepionki i właściwy odstęp po podaniu drugiej dawki, polepsza odpowiedz immunologiczną w czasie epidemii.