Przekonujemy, że w sezonie 2013/2014 warto zaszczepić się przeciw grypie
Według meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była aż trzykrotnie wyższa w porównaniu z poprzednim. Zgłoszono ponad 2,4 mln zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań (w tym ponad 1,3 mln stanowiły dzieci w wieku do lat 14), ponad 11 tys. hospitalizacji związanych z grypą oraz 123 zgony.
Eksperci twierdzą zgodnie, że szczepienia przeciw grypie są jedyną efektywną i bezpieczną metodą profilaktyki tej choroby i jej powikłań. Podkreślają, że zachorowań mogło być zdecydowanie mniej gdyby Polacy częściej podejmowali decyzje o szczepieniu. Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie przeciw grypie zaszczepiło się jedynie 3,75% Polaków.
W celu zwiększenia liczby szczepionych przeciw grypie niezależni eksperci w ramach społecznej inicjatywy powołali Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy. Jego celem jest edukacja Polaków oraz informowanie o zagrożeniach związanych z grypą oraz powikłaniami pogrypowymi. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, World Medical Association, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, 9 towarzystw naukowych, 4 związków pracodawców oraz organizacji zrzeszających samorządy.
Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, jej objawy pojawiają się nagle. Do typowych objawów grypy należą: wysoka gorączka, ból gardła, głowy i mięśni, a także dreszcze, jadłowstręt, silne uczucie zmęczenia i rozbicia. Częściej niż przy innych infekcjach układu oddechowego dochodzi do groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Najbardziej narażone na powikłania pogrypowe są małe dzieci, seniorzy, a także osoby cierpiące na przewlekłe choroby układów oddechowego i sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę.
Grypa oprócz negatywnego wpływu na zdrowie społeczeństwa, powoduje również poważne konsekwencje ekonomiczne, które w sezonie z epidemią mogą wynieść nawet 5 mld zł.
Szczepienia przeciw grypie zaleca się wszystkim osobom, które ukończyły 6-ty miesiąc życia, ale szczególnie tym, które mają podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu z jej powodu oraz chorują przewlekle.
Szczepionki należy stosować, gdy tylko pojawią się w aptekach, optymalnym czasem na szczepienie jest okres pomiędzy wrześniem, a grudniem. Szczepionki przeciw grypie 2013/2014 dopuszczono już do obrotu, są dostępne w hurtowniach, które rozpoczęły ich dystrybucję do aptek i zakładów opieki zdrowotnej.