Jak przygotować się do podróży zagranicznej?
Podsumowanie
Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem chorób zakaźnych podczas podróży zagranicznych?
Przeciw jakim chorobom można się zaszczepić wyjeżdżając za granicę?
Jak zabezpieczyć się przed innymi chorobami tropikalnymi przeciwko, którym nie ma szczepionek?
Które szczepienia są obowiązkowe przed podróżą zagraniczną?
Jakie szczepienia są zalecane przed podróżą zagraniczną?
Kiedy rozpocząć szczepienia przed planowaną podróżą?
Gdzie można sie zaszczepić przed planowaną podróżą?
Czy dzieciom przed wyjazdem zagranicznym trzeba podać tyle samo szczepień, co dorosłym?
Jakich chorób przenoszonych przez komary możemy uniknąć poprzez szczepienia?
Co to jest gorączka denga i jak można się przed nią ochronić?
Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem chorób zakaźnych podczas podróży zagranicznych?
Podróż zagraniczna oprócz wielu miłych wrażeń niesie ze sobą ryzyko zdrowotne, związane z chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi. Problemem może też być utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w krajach rozwijających się. W czasie podróży zagranicznych człowiek jest narażony na kontakt z nowymi drobnoustrojami chorobotwórczymi lub już znanymi, ale występującymi w większej liczbie i z większą częstością.
Wielu chorobom zakaźnym, związanym z podróżami i pobytem w innych krajach, zwłaszcza tropikalnych i o niskim standardzie sanitarno-epidemiologicznym, można zapobiec poprzez szczepienia ochronne. Jest to najskuteczniejszy z dotychczas poznanych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym. Szczepienia dla podróżujących można zrealizować w wybranych punktach szczepień.
Przeciw jakim chorobom można się zaszczepić wyjeżdżając za granicę?
W zależności od kraju, do którego podróżujący się udaje, rodzaju podróży oraz warunków sanitarno-epidemiologicznych, jest wskazane szczepienie przeciwko następującym chorobom zakaźnym: wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy i krztuścowi, poliomyelitis, odrze, śwince i różyczce, grypie, wściekliźnie, zakażeniom meningokokowym, zakażeniom pneumokokowym, wściekliźnie, cholerze, kleszczowemu zapaleniu mózgu, japońskiemu zapaleniu mózgu, żółtej gorączce.
Informacje o chorobach, przeciwko którym należy się zaszczepić przed podróżą do danego kraju, można uzyskać w punktach szczepień dla podróżujących lub na stronie WHO, a w przypadku szczepień obowiązkowych przeciwko żółtej gorączce również w ambasadzie danego kraju.
Świadczenia medyczne z zakresu szczepień zalecanych, w tym przeciwko żółtej gorączce realizuje się na podstawie obowiązujących regulacji zawartych w artykule 19 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570, z późn. zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi (Dz. U. Nr 180, poz. 1215). Załącznik do ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi określa wykaz zalecanych szczepień ochronnych, w tym przeciwko żółtej gorączce.