Szczepionka przeciw cholerze
Podsumowanie
O chorobie
Co to jest cholera?
Jakie są objawy cholery?
Jak poważne mogą być objawy cholery?
Jak wiele zachorowań na cholerę występuje w Polsce?
Gdzie i jak często cholera występuje na świecie?
O szczepionce
Jakie rodzaje szczepionek przeciw cholerze są dostępne w Polsce?
Kto i kiedy powinien zostać zaszczepiony przeciw cholerze?
Kto nie powinien zostać zaszczepiony przeciw cholerze?
Jakie jest ryzyko związane ze szczepieniem przeciw cholerze?
Jaka jest skuteczność szczepionki przeciw cholerze?
Jakie szczepionki przeciw cholerze są zarejestrowane w Polsce?
Kalendarz szczepień
Szczepionka przeciw cholerze w Programie Szczepień Ochronnych
Podsumowanie
O chorobie
Cholera jest ostrą chorobą biegunkową wywoływaną przez bakterie tzw. przecinkowce cholery (Vibrio cholerae). Jest to choroba „brudnych rąk”: Do zakażenia dochodzi w skutek spożycia wody lub produktów spożywczych zanieczyszczonych kałem osób chorych lub bezobjawowych nosicieli. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 godzin do 5 dni. Typowymi objawami choroby są biegunka o charakterze wodnisto-ryżowym, obfite wymioty, bez nudności, znaczne i szybko postępujące odwodnienie i zaburzenia elektrolitowe powodujące suchość błon śluzowych i zmniejszenie elastyczności skóry, suchość w ustach, zapadające się policzki i oczy. Gwałtowne odwodnienie może prowadzić do ostrej niewydolności nerek, poważnych zaburzeń elektrolitowe i zgonu. Osoby niedożywione lub osłabione przewlekłymi chorobami chorują ciężej.
Pamiętaj że:
- Cholera nie występuje w Polsce, chociaż w przeszłości występowały ogromne epidemie,
- Zaleca się zaszczepienie przeciw cholerze osobom wyjeżdżającym w tereny wysokiego ryzyka zachorowania na cholerę,
- Nawet osoby zaszczepione powinny bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i spożywać tylko wodę i pokarmy z bezpiecznego źródła.
W Polsce zachorowania na cholerę występują niezwykle rzadko wśród osób, które powróciły z terenów jej endemicznego występowania. Jeszcze w XIX wieku na terenie Europy i Polski występowały wielkie epidemie cholery. Obecnie najwięcej zachorowań na cholerę zgłasza się w Afryce oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Śmiertelność z powodu cholery wynosi 1-2%. Roczna liczba zachorowań na cholerę jest szacowana na blisko 3 miliony, z czego umiera około 90 tysięcy ludzi.
O szczepionce
Doustna szczepionka przeciw cholerze zawiera bakterie przecinkowca cholery zabite temperaturą lub formaldehydem oraz oczyszczoną podjednostkę toksyny cholery. Szczepionka przeciw cholerze jest zalecana do stosowania dla dzieci powyżej 2 lat i dorosłych, którzy planują podróż lub dłuższy pobyt w kraju występowania cholery oraz personelowi służby zdrowia, służb ratunkowych, itp. delegowanym w zagrożone tereny. Skuteczność szczepionki przeciw cholerze oceniana jest na 85-90% w pierwszych 6 miesiącach po szczepieniu i 60% w okresie 3 lat po szczepieniu. W związku z tym, że szczepionki przeciw cholerze są od niedawna stosowane na masową skalę, ich rola w zwalczaniu epidemii w krajach endemicznych dopiero jest badana. W związku z niepełnym zabezpieczeniem przed zachorowaniem osoby zaszczepione powinny bezwzględnie przestrzegać zasad higieny i spożywać tylko wodę i pokarmy z bezpiecznego źródła.
Po podaniu szczepionki mogą wystąpić następujące niepożądane odczyny: zaburzenia żołądkowo- jelitowe, bóle brzucha, biegunka, nudności, lub wymioty. Rzadko obserwowano brak apetytu lub słaby apetyt, zawroty głowy, gorączkę, złe samopoczucie, bardzo rzadko – zmęczenie, dreszcze, bóle stawów, lub reakcję anafilaktyczną. Przeciwskazaniem do podania szczepionki przeciw cholerze jest wystąpienie reakcji anafilaktycznej po wcześniejszym szczepieniu, uczulenie na substancje wchodzące w skład szczepionki oraz ostre zaburzenia żołądkowo-jelitowych lub ostrej choroba z gorączką.
- WHO. Cholera, 2012. Weekly Epidemiological Rekord. 2013; 88: 321-336.
- WHO. Cholera. http://www.who.int/cholera/
- Naruszewicz-Lesiuk D. Cholera. W: Choroby zakaźne i pasożytnicze – epidemiologia i profilaktyka. red. Magdzik W, Naruszewicz-Lesiuk D, Zieliński A. Wyd. VI, α-medica Press 2007: 58-62
- Harris JB, LaRocque RC, Quadri F, Ryan ET, Calderwood EB. Cholera. Lancet 2012; 379: 2566-2476.
- http://www.who.int/csr/don/archive/disease/cholera/en/
- http://www.who.int/gho/epidemic_diseases/cholera/cases_deaths/en/
- http://ecdc.europa.eu/en/publications/Report%20Assets/AER-FWD-2014/Number-and-rates-of-confirmed-cholera-reported-cases-EUEEA-2008-2012.png