Szczepionka przeciw meningokokom
Ściąga
Podsumowanie
O chorobie
Czym jest zakażenie meningokokowe?
Jakie są objawy zakażenia meningokokami?
Jak zakażenie meningokokami przebiega u małych dzieci?
Jak poważne mogą być objawy zakażenia meningokokami?
Jak wiele zakażeń meningokokowych występuje w Polsce?
Gdzie i jak często zakażenia meningokokowe występują na świecie?
O szczepionce
Jakie rodzaje szczepionek przeciw zakażeniom meningokokowym są dostępne w Polsce?
Jak zaplanować szczepienie przeciw meningokokom dla dzieci w różnym wieku?
Dlaczego warto się szczepić przeciw zakażeniom meningokokowym?
Kto powinien zostać zaszczepiony przeciw zakażeniom meningokokowymi?
Kto nie powinien zostać zaszczepiony przeciw zakażeniom meningokokowym?
Jakie jest ryzyko związane z zaszczepieniem przeciw zakażeniom meningokokowym?
Jakie szczepionki przeciw meningokokom są dostępne w Polsce?
Kalendarz szczepień
Szczepionki przeciw meningokokom w Programie Szczepień Ochronnych
Czytaj więcej
Jaka jest prawdopodobna skuteczność dostępnych na rynku szczepionek przeciw meningokokom w warunkach polskich?
Ile dawek szczepionki przeciw meningokokom grupy B należy podać i komu?
Jakie zmiany wprowadzono do Charakterystyki Produktu Leczniczego szczepionki przeciw meningokokom grupy A, C, W135, Y Nimenrix?
O chorobie
Czym jest zakażenie meningokokowe?
Zakażenie meningokokowe jest wywoływane przez bakterie – dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zwane również meningokokami (z łac. Neisseria meningitidis). Meningokoki występują w jamie nosowo-gardłowej u zdrowych osób (tzw. nosicieli), nie powodując żadnych dolegliwości ani objawów. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu podatnej osoby z bezobjawowym nosicielem lub osobą chorą. Przenoszenie meningokoków odbywa się drogą kropelkową (podczas kaszlu lub kichania) lub przez kontakt bezpośredni (np. podczas intymnego, głębokiego pocałunku).
Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 10 dni, przeciętnie 3-4 dni.
Na zakażenie meningokokami narażeni są wszyscy, niezależnie od płci czy wieku. Jednak najczęściej chorują dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku życia. Wiele przypadków choroby występuje też u dzieci w wieku do 5 lat oraz nastolatków i młodych dorosłych w wieku 16- 21 lat. Zakażenia meningokokowe występują na ogół sporadycznie, ale niekiedy bakterie te mogą wywoływać ogniska epidemiczne lub epidemie.
Meningokoki są najczęściej przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy (posocznicy), określanymi wspólnie mianem inwazyjnej choroby meningokokowej. Mogą również wywoływać, chociaż nieporównywalnie rzadziej, zapalenie płuc, ucha środkowego, osierdzia, wsierdzia, stawów i inne.
Inwazyjna choroba meningokokowa stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia; dlatego osoba z podejrzeniem takiego zakażenia powinna natychmiast trafić do szpitala.
Jakie są objawy zakażenia meningokokami?
Diagnoza zakażenia meningokokowego może być niezwykle trudna. Dodatkowo choroba może rozwijać się bardzo szybko, a jej przebieg jest zwykle bardzo ciężki. Objawy nie występują w określonej kolejności, a część z nich może nie wystąpić w ogóle.
Choroba diagnozowana jest w wielu przypadkach bardzo późno gdyż w początkowej fazie zakażenia chorzy zgłaszają objawy podobne do przeziębienia:
- osłabienie
- gorączkę,
- bóle stawowe i mięśniowe,
- ogólne złe samopoczucie.
W przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych występują objawy tzw. oponowe:
- silny ból głowy,
- nudności,
- wymioty,
- sztywność karku,
- drgawki,
- światłowstręt,
- senność.
Objawy sepsy są różne, w zależności od jej ciężkości. Charakterystycznym, ale nie zawsze obecnym, objawem w postępującej sepsie meningokokowej jest wysypka wybroczynowa; plamki na skórze całego ciała w postaci drobnych czerwonych punkcików zlewających się w późniejszym okresie w duże plamy, które nie bledną pod naciskiem.
- Granoff D.M., Pelton S., Harrison L.H.: Meningococcal vaccines. W: Plotkin S.A., Orenstein W.A., Offit P.A. (red.): Vaccines. Wyd. VI. Elsevier, 2013: 388–418
- Zapobieganie zachorowaniom na chorobę meningokokową. Rekomendacje Komitetu Doradczego ds. Szczepień CDC w Atlancie (ACIP) (w jęz. angielskim), opubl. 27 maja 2005 r. MMWR 2005 / 54(RR07);1-21
- Uaktualnienie zaleceń ACIP dotyczące powtórnego zaszczepienia osób z wydłużonym, wysokim ryzykiem zachorowania na inwazyjną chorobę meningokokową. MMWR 2009 / 58(37); 1042-1043.
- Fakty na temat meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, przygotowane przez ekspertów WHO, w jęz. angielskim. Czytaj.
- Informacje na temat choroby meningokokowej na stronach Europejkiego Centrum Chorób Zakaźnych (ECDC) w jęz. angielskim. Czytaj.
- Informacje Krajowego Ośrodka Referencyjnego ds. Diagnostyki Bakteryjnych Zakażeń Ośrodkowego Układu Nerwowego, KOROUN. Czytaj.
- Informacje nt. meningokoków, strona Departamentu Przeciwepidemicznego GIS. Czytaj.