Słownik
Pandemia
to epidemia występująca na dużych obszarach globu (w licznych krajach i kontynentach) i zwykle charakteryzująca się wysoką zapadalnością.
Pandemia grypy
wg. definicji WHO (luty 2009) dotyczy szerzenia się nowych szczepów wirusa grypy bez odniesienia do ciężkości zachorowań. Wyróżniono w tej definicji 4 okresy i 6 faz z których trzeci okres (6 faza) określa właściwą pandemię: trwałe szerzenie się zakażeń wirusem grypy w populacji ludzkiej w dwu lub więcej regionach WHO.
Patogen
to czynnik chorobotwórczy, tj.: wirus, bakteria, grzyb, prion czy toksyna drobnoustroju.
Patronażowa wizyta
to wizyta położnej lub pielęgniarki środowiskowej oraz lekarza w domu noworodka, w praktyce ma miejsce najczęściej w pierwszym tygodniu po wypisie ze szpitala. W czasie wizyty patronażowej przekazywane są m.in. informacje o możliwościach szczepień.
PCV
(ang. Pneumococcal Conjugate Vaccine) to skoniugowana szczepionka przeciw pneumokokom
Pełnokomórkowa szczepionka przeciw krztuścowi
to inaczej całokomórkowa szczepionka przeciw krztuścowi. Zawiera całe bakterie krztuśca, które w czasie jej wytwarzania poddano inaktywacji czyli zabiciu przy użyciu formaldehydu.
Poliomyelitis
Populacja
to zbiór mieszkańców obszaru geograficznego lub całkowita liczba ludzi odpowiednio zdefiniowanej grupy, np. osób pracujących w określonym zawodzie. W badaniach epidemiologicznych populacją nazywamy zbiór jednostek, osób lub przedmiotów do którego zamierzamy odnieść wyniki przeprowadzonego badania epidemiologicznego.
Porażenie
Poronny przebieg choroby
Poszczepienny zespół pierwotny
to zmiany w miejscu szczepienia i okolicznych węzłach chłonnych przy braku objawów ogólnych.
Preparat krwiopochodny
Program Szczepień Ochronnych
Program Szczepień Ochronnych (PSO) to dokument, który zawiera wykaz obowiazkowych i zalecanych szczepień, zasady ich przeprowadzania (popularnie nazywany Kalendarzem Szczepień). PSO jest opracowywany na podstawie sytuacji epidemiologicznej w kraju, sytuacji epidemiologicznej w krajach sąsiednich, zaleceń WHO oraz możliwości finansowych i raz w roku aktualizowany i publikowany przez Główny Inspektor Sanitarny na wniosek Komisji Epidemiologii Rady Sanitarnej Kraju w postaci Rozporządzenia Ministra Zdrowia. W Polsce powstawał w latach 1955-1963.
Prosówka
to określenie rozsianej postaci gruźlicy, tzn. zajmującej co najmniej dwa narządy.
PRP
Przeciwciało
Przeciwciało matczyne
Przeciwwskazanie
Próba tuberkulinowa
to jedna z metod w diagnostyce gruźlicy. W przeszłości stosowana w ocenie alergii na antygeny prątka gruźlicy przed szczepieniem.
PT
próba tuberkulinowa to jedna z metod w diagnostyce gruźlicy