Słownik
Zaburzenia wodno-elektrolitowe
to zróżnicowane zaburzenia gospodarki wodnej i elektrolitowej organizmu, które mogą wynikać z niedoboru lub nadmiaru wody, sodu lub innych elektrolitów, stężenia glukozy, mocznika, białek pełniących różne funkcje, jak również funkcjonowania narządów: układu nerwowego, skóry, układu oddechowego, a zwłaszcza nerek.
Zakaźność
Zakażenie
Zakażenie wrodzone
Zaostrzenie choroby
Zapadalność
to miara częstości występowania chorób, stanowiąca iloraz nowych zachorowań, które pojawiły się w określonym przedziale czasowym w określonej populacji w stosunku do liczebności tej populacji.
Zapalenie mózgu
Zapalenie nagłośni
ostre schorzenie zapalne górnej części krtani. W następstwie infekcji bakteryjnej następuje obrzęk błony śluzowej krtani, co może doprowadzić do niedrożności dróg oddechowych i uduszenia.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Zapalenie osierdzia
Zapalenie płuc
Zaraźliwość
Zarażenie
to inwazja tkanek organizmu przez pasożyta nienależnie od tego, czy wywołuje chorobę.
Zawiesina
Zaćma
Zdrowie
to stan pełnej fizycznej, mentalnej i społecznej sprawności, a nie tylko nieobecność choroby lub innego ograniczenia fizycznego.
Zespół Downa
Zespół Guillain-Barré
Zespół Guillaina-Barrégo
to zespół objawów chorobowych obejmujący neuropatię obwodową polegający na zaburzeniu w przesyłaniu sygnałów w nerwach, objawia się niemożnością poruszania nogami, rzadko może dochodzić do porażenia mięśni oddechowych. Zdarza się w naturalnym przebiegu grypy.